Zmiana przyzwyczajeń

 1. Utrzymuj właściwą temperaturę w pomieszczeniach - zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20oC, dla sypialni – 18oC, łazienki – 24÷25oC. Podczas nieobecności nie powinno się wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je do temperatury 16÷17oC, aby nadmiernie nie wyziębić pomieszczeń. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi powoduje wysuszanie błony śluzowej gardła i nosa, co pociąga za sobą obniżenie odporności na zawieszone w powietrzu wirusy i mikroorganizmy. Ponadto szacuje się, że obniżenie temperatury w budynku o 1oC pozwala na zmniejszenie opłat o 5-6%.
 2. Reguluj nastawy na głowicach termostatycznych – należy zapoznać się z instrukcją użytkowania posiadanych głowic, zwłaszcza w zakresie temperatur jakim odpowiadają poszczególne nastawy.
 3. Mieszkanie wietrz krótko i intensywnie. Należy często przewietrzać pomieszczenia ze względów higienicznych oraz w celu ich ochrony przed zagrzybieniem. W pomieszczeniu wietrzonym należy zamknąć dopływ czynnika grzewczego przekręcając głowicę zaworu grzejnikowego w pozycję zamknięcia lub pozycję oznaczoną gwiazdką-śnieżynką. W ten sposób zostanie wykorzystana funkcja przeciwzamrożeniowa, która stanowi zabezpieczenie na wypadek pozostawienia na dłuższy czas otwartego okna (powoduje włączenie dostawy czynnika grzewczego do grzejnika przy spadku temperatury otoczenia poniżej 5oC).
 4. Odsłoń grzejniki – nie należy ich zasłaniać zasłonami, zastawiać meblami i zabudowywać. Zasada ta ważna jest bez względu na rodzaj zamontowanych grzejników.
 5. Nie zasłaniaj głowic termostatycznych - powinny być one swobodnie omywane przez powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, co gwarantuje ich poprawną pracę.
 6. Korzystaj ze słońca – zwłaszcza w okresie wiosenno-jesiennym wykorzystaj nasłonecznienie budynku i nie zasłaniaj okien. Operowanie promieni słonecznych podniesie temperaturę w pomieszczeniu, a głowice termostatyczne odetną dopływ czynnika grzejnego do grzejnika.
 7. Zasłaniaj okna nocą – zwłaszcza w mroźne noce. Przestrzeń powietrzna, która powstaje pomiędzy oknem a opuszczoną roletą czy żaluzją, tworzy izolację cieplną.
 8. Zakręcaj wodę – w czasie mycia zębów, golenia, namydlania ciała podczas kąpieli czy mycia włosów. Myj naczynia w zmywarce do naczyń lub w pojemniku z płynem do mycia naczyń - jedynie spłukuj je pod bieżącą wodą.
 9. Wymień baterie – tradycyjne dwuuchwytowe baterie wymagają niemal przy każdym użyciu ustawienie wielkości przepływu i temperatury, co w skali miesiąca może powodować stratę wody w wysokości nawet 1m3. Dlatego zalecane jest stosowanie baterii mieszalnikowych z termostatem, najlepiej bezdotykowych.
 10. Zrezygnuj z wanny – zastosowanie natrysku pozwala radykalnie ograniczyć pobór wody – nawet o 2/3. Do krótkiej kąpieli pod prysznicem zużywa się ok. 20÷30 litrów wody, natomiast w najmniejszej wannie mieści się ok. 100 l., zaś w dużej (np. narożnej) – 300 l.
 11. Zamontuj perlatory, czyli specjalne końcówki, które można nakręcić na każdą typową wylewkę (czyli kran). Pozwalają one na zaoszczędzenie do 30% wody zużywanej w gospodarstwie domowym, podczas wykonywania czynności wymagających użycia wody bieżącej. Dzięki zastosowaniu perlatora strumień wody ulega rozproszeniu i napowietrzeniu, dzięki czemu uzyskuje się efekt jego pozornego zwiększenia. Podobne rozwiązanie stosuje się w końcówkach natrysków.

DANE KONTAKTOWE
Elbląskie Przedsiębiorstwo
Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
ul. Fabryczna 3, 82-300 Elbląg
WAŻNIEJSZE TELEFONY
Centrala: 55 6113 200
Faks: 55 6113 395
Sekretariat Zarządu: 55 6113 203
POGOTOWIE CIEPŁOWNICZE
993             (numer bezpłatny)
55 6113 269 (numer płatny)
   
  Zobacz szczegóły >>
Mapa strony »
Kanał RSS »
Projekt i wykonanie   Agencja Reklamowa GABO © 2016